873/​140

Et sæt på seks sengustavianske armstole af hvidmalet træ tilskrevet stolemageren Erik Öhrmark i Stockholm 1777–1813/16, hver med buet ryg udskåret med ornamentik og bladværk, sabel formede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)

Litteratur: Torsten Sylvén, Stolens guldålder 1650–1850, Stockholm 2003, s. 296

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

100.000–120.000 DKK

Hammerslag