873/140
Et sæt på seks sengustavianske armstole af hvidmalet træ tilskrevet stolemageren Erik Öhrmark i Stockholm 1777–1813/16, hver med buet ryg udskåret med ornamentik og bladværk, sabel formede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Litteratur: Torsten Sylvén, Stolens guldålder 1650–1850, Stockholm 2003, s. 296
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017
Vurdering
Hammerslag