876/​14

“En Storm”. 1845. Usigneret. Olie på lærred. 32×28.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 583.

Eckersberg skriver i sin dagbog den 12. april 1845: “Anlagt et lille Genrebillede” og den 16. maj 1845: “Arbeidet paa og er blevet færdig med et lille Genrebillede ”en Storm“ og d. 25. august 1851: ”Besøg af Redacteur Meier han kjøbte atter et par smaae Malerier “en scene paa Gaden i Stormvejr”.

Litteratur: Philip Weilbach, Maleren Eckersbergs Levned og Værker" 1872, s. 235–236.

Erik Fischer, “Efter tæppefald”, i Udstillingskataloget “Nivaagaard viser Marstrand”, 1992 s. 84.

Erik Fischer,“C. W. Eckersberg. His mind and times”, 1993 afb. s. 118.

Peter Michael Hornung & Kasper Monrad, “C.W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader”, 2005, omtalt og afb. s. 364 samt afb.s. 362–363 (udsnit). Her skriver forfatterne bl.a.: “I 1845 udførte han et maleri, hvor han yderligere varierede gadescenen med figurer i blæsevejr. I maleriet, som Eckersberg selv døbte ”En storm“, har han forsøgt sig med et fænomen, som ingen maler ellers har skildret før, nemlig støvskyer, der hvirvles op fra gaden af vinden”. En gruppe personer bliver udsat for støvet og blæsten. To kvinder har svært ved at holde deres tørklæder på hovedet og en nydelig herre holder godt fat på sit hat, mens en lille gadedreng er i løb efter sin hat.

Proveniens: Erhvervet af redaktør Edvard Meyer (1813–1880) direkte af kunstneren (jvf. ovenstående citat fra dagbogen). Edvard Meyers auktion, 1852 nr. 23 med titlen "Stærk Blæst; en offentlig Plads; 6 Personer. Forfatter og humorist Willy Breinholst.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

2.000.000–3.000.000 DKK

Hammerslag

1.600.000 DKK