1435/​514

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Øreklapstol med tilhørende skammel, sider, ryg og løse hynder med rødbrunt skind, ben af egetræ. Designet 1963. Model 2204 og 2202. Udført hos Fredericia Furniture 2004 og 1997. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 26. august 2014

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK