1435/514
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med tilhørende skammel, sider, ryg og løse hynder med rødbrunt skind, ben af egetræ. Designet 1963. Model 2204 og 2202. Udført hos Fredericia Furniture 2004 og 1997. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. august 2014
Vurdering
Hammerslag