En samling af syv dele russisk glas, bestående af to asietter, blomsterformet med slibninger, to skåle med løgformede slibninger, bonbonniere med låg samt to indsatser med slibninger. 19. årh. Diam. fra 12,5 til 22. H. bonbonniere 10 og diam 9,5. (8).
Proveniens: Erhvervet i Rusland 1922–1929 i Rusland af det danske ægtepar Alfred Schønebeck (1885–1931) og Gerda Schønebeck, f. Rydemann (1886–1980). Herefter deres barnebarn til idag.
Mindre aldersslitage, bl. a. mindre afslag.
Russisk tema, 15. juni 2020