2010/832
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Diskos”. Et par pendler med skærme af børstet aluminium, gennembrudt i top. Udført hos Fog & Mørup, 1960'erne. H. 9. Diam. 47. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
Vurdering
Hammerslag