2440/777
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor balusterformet vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 47.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med enkelte minimale glasurafskalninger, vasens bredeste punkt/midte med tre større glasurafskalnigner - se venligst detaljefoto.
Vurdering