911/​675

Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)

“Maleri”, (“Painting”), 1953. Sign. M.B. Olie på lærred. 100×72.

Litteratur: Henning Smidth nr. 1953–011. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1953 (nr. 2). Udstillet: “Sjørup Jørgensens samling”, Århus Kunstforening af 1847, 24. april - 3. maj 1970, kat. nr. 5. Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensen, Aarhus. Proveniens: Christie's, auktion, Amsterdam, 4. december 2001, kat. nr. 353. Proveniens: Privatsamling, Bruxelles.

CoBrA, 6. december 2022

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK