1948/​416

To sukkerskåle, to olie-/eddikesæt, sennepskrukke, dobbelt saltkar med to skeer af sølv og sterlingsølv samt beholder med låg, indsats og flasker af blåt og klart glas. Mestre Andreas Holm, København, borgerskab 1771 samt A. Michelsen 1861–62 m.fl. Dannmark, England m.fl. 19.-20. årh. Vægt ekskl. glas ca. 862 gr. (7)

Delvist med nyere glasindsatser. Glas delvist med afslag samt en del med limet reparation. Olie-/eddikesæt af klart glas med monteringer af pletsølv. Skeer bøjede. Fremstår med alders- og brugsslitage. Største sukkerskål vipper lidt. Michelsen graveret.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK