1638/859
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Flemming Lassen (f. 1902, d. 1984)
“Mayor”. Fritstående tre-personers sofa med stel af massiv eg, sider, dybthæftet ryg og løse hynder betrukket med lyst brunt skind. Formgivet 1939. Udført hos &Tradition, 2016. L. 200.
Sofaen blev oprindeligt tegnet som en del af totalindretningen til Søllerød Rådhus, 1939.
Stemplet nr. 4744 01.
Minimal brugsslitage bortset fra ridse på armlæn.
Moderne kunst og design, 20. september 2016
Vurdering
Hammerslag