2050/8757
Stort russisk rundt fad, skåret af træ, spejl malet med en ridder ved et bæger, en kovsh og et saltkar, nederst russiske tekst: “Lad Jer venlige folk samle ved Ridder Vladimir den Klare Sols retfærdige fest”. 20. årh.s begyndelse. Diam. 48.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag