1803/​591

Dansk snedkermester

Skænk af palisander, front med fire skuffer og fire døre, bag hvilke hylder af ahorn, greb af messing. Antageligt udført for Chr. Rasmussen & søn, Randers. 1960'erne. H. 86. B. 195. D. 50.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. To nøgler medfølger.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag