1803/591
Dansk snedkermester
Skænk af palisander, front med fire skuffer og fire døre, bag hvilke hylder af ahorn, greb af messing. Antageligt udført for Chr. Rasmussen & søn, Randers. 1960'erne. H. 86. B. 195. D. 50.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. To nøgler medfølger.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag