1722/​547

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 25”. Lænestol af eg med sæde og ryg af flettet papirgarn. Tegnet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.

Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 10, oktober 1950 på annoncesider.

Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco, katalog 1964.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 111.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 85.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 319.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Flet med pletter. Mindre kradsemærker på sider af ryglæn, en løs snor, se foto.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK