853/​121

Karel van Mander III, tilskrevet, 17. årh. (f. Delft 1609, d. København 1670)

Portræt af Christian IV med hårpisk, stor hvid kniplingskrave og Elefantordenen. Usigneret. Olie på egepanel. Oval i ottesidet nyere ramme. 46×35.

Nærværende portrættype findes ligeledes på Gaunø, og der kendes flere i privateje i følge Poul Eller, Karel van Mander og Adam Wuchters s. 145–146.

Proveniens: I følge oplysning på bagsiden købt 1880 fra gården Grøftebjerg, Vissenbjerg, Fyn. Brøstes samling nr. 106.

Brøstes Samling Ovengaden Oven Vandet 10 blev etableret af Ulf Brøste (1904–1970).

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 25. november 2014

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK