2144/953
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Skrivebord af eg. Sarg med fire skuffer. Udført og mærket hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 73. L. 143 D. 75.
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder, hak og afslag. Finér afsalg/vandskader på stel og skuffer. Top ujævnt falmet. Malingrester på stel.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag