2413/733
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Hat”. Tre væglamper af hvidlakeret metal, indvendig lyserød lakeret. Udført og mærket hos Louis Poulsen. Diam. 22 og 30. (3)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Let gulnede. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag