Hermann Carl Siegumfeldt (b. Esbønderup Skovhuse 1833, d. Copenhagen 1912)
Portræt af Maria baronesse Caroline Vilhelmine Bille Brahe født Caroline Moltke 23 juli 1827–20. januar 1889 og Johan baron Christian Bille Brahe 2. juli 1819–10. februar 1899. Et par ovale malerier. Sign. Siegumfeldt 1883. 70×57. (2)
Afbildet Danske Slotte og Herregaard 1920 bind I side 286. Proveniens: Hidrørende fra Herregaarden Lundegaard. Afbildet
Older paintings, 15 March 2004