1325/1510
Tysk transportabelt solur af elfenben delvis dekoreret i farver. Graveret med månefase, stjernetegn, kompas, solur og kalender, kompasrose og beslag af messing. Betegnet med årstal 1588. 18. årh. L. 10,5. B. 7,2.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 20. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
76 bud