Rudolf Bertelsen (f. København 1828, d. Lille Næstved 1921)
To elever i cricketuniform fisker i Susåen. Sign. R. B. På bagsiden betegnet “Herlufsholm, 1894”. Olie på lærred. 127×111.
Flere større reparationer/lapper på bagsiden. Retoucheringer. Behov for rensing.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024