1308/824
Rundt fad af patineret bronze. Indvendigt delvis grønpatineret og støbt med motiv i form af Ole Lukøje samt bordskål af bronze støbt med fransk lilje. Begge stemplet Tinos, Ægte Bronce, Made in Denmark. H. 2–3,5. Diam. 16–20,5. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Fad med Ole Lukøje monteret til ophæng.
Moderne kunst og design, 19. februar 2013
Vurdering
Hammerslag