2103/​185

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Adam og Eva i Edens Have. Sign. L. F. (med runer) 1897. Bly, pen og lavering på papir monteret i passepartout. Lysmål 19,5×29.

På bagsiden en udstillingsetiket.

Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.550 kr.

10 bud

1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.450 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.
(Autobud) 1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.