Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
Adam og Eva i Edens Have. Sign. L. F. (med runer) 1897. Bly, pen og lavering på papir monteret i passepartout. Lysmål 19,5×29.
På bagsiden en udstillingsetiket.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
10 bud