2044/876
Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)
Et sæt på fire stole med stel af palisander, betrukket i sæde og ryg med rødbrunt skind. Udført hos Uldum Møbelfabrik. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag