1851/880
Svensk møbeldesign
Gyngestol af massiv bejdset fyrretræ. Udført 1930–1940'erne, Sverige.
Alders- og brugsslitage. herunder ridser, mærker, afslag og pletter. Sæde med overfladisk revne. Underside af sæde med spor fra træfyldning.
Moderne kunst og design, 18. december 2018
Vurdering
Hammerslag