1735/1584
Thangka med Padmasabhava og hans otte manifestationer, siddende centralt forenet med sin konsort Yeshe Tsogyal, omgivet af buddhaer og guddomme. 19. årh. Billedfelt 76×53 cm.
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 682, 2000, lot 2175.
Slitage og ridser.
Varia, 31. august 2017
Vurdering
Hammerslag
19 bud