Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Savoy”. To vaser af hhv. klart glas og klart glas med underfang af hvidt glas. Sign. hhv. Alvar Aalto 3030 og Alvar Aalto 2020. Vase med hvidt underfangsglas: H. 14,4–14,6. B. maks. 21. Vase af klart glas: H. 15,8–16. B. maks. 20,7. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase af klart glas: Med afslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 3. august 2021