2131/​771

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

“Savoy”. To vaser af hhv. klart glas og klart glas med underfang af hvidt glas. Sign. hhv. Alvar Aalto 3030 og Alvar Aalto 2020. Vase med hvidt underfangsglas: H. 14,4–14,6. B. maks. 21. Vase af klart glas: H. 15,8–16. B. maks. 20,7. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase af klart glas: Med afslag på øverste kant.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

900 DKK

(Autobud) 900 DKK
900 DKK
(Autobud) 800 DKK
750 DKK
650 DKK
(Autobud) 600 DKK
600 DKK
550 DKK
500 DKK