E. Rasmussen Eilersen (f. Østerby ved Svanninge 1827, d. København 1912)
Udsigt over en skovsø en sommerdag. Sign. monogram 1881. Olie på lærred. 47×71.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2412, 2024 nr. 231.
Krakeleringer samt i hjørner enkelte mindre afskalninger. Lærred bølger let. Behov for opstramning. .
Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024