Richard Karlovich Zommer (f. München 1866, d. Tbilisi 1939)
Kaukasisk landskab med russerinder, der henter vand ved et vandløb. Sign. R. Zommer (med kyrilliske bogstaver) og nummereret med bly “15” i øverste, højre hjørne. Olie på lærred. 31×56.
Proveniens: Den danske sælgers russiske mormor, der boede i Ignalina i Lithauen, og flygtede til Danmark i forbindelse med den russiske revolution i 1917.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018