2436/222
Stort ovalt fad St. Kongensgade af fajance fliget fane, dekoreret i blåt med stiliserede blomster, Gjerløfs periode. 18. årh. 57×43 cm. c4
Omfattende krakeleringer, afslag på fodrand samt langs kanter. Revner.
Vurdering
834725 |