2425/​309

To afrikanske figurer af udskåret træ, den ene stående med halskæde af kulørte perler og kaurieskaller, hulrum i ryg, den anden zoomorfisk i form af abe siddende med krukke. 20. årh. H. 50 og 30. Samt penisfutteral, koteka, af kalabas og plantefibre. Ny Guinea. 20. årh. L. 19. (3)

Høj figur med større revner i træet, afslag på top, manglende øreringe og arme? Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK