2014/​8529 P. S. Krøyer: Studier til “Daphnis og Chloë”. Usigneret. Stempel fra P. S. Krøyers dødsboauktion 1910. Pen på papir. Lysmål 19×12.

Be­skriv­el­se

Studier til “Daphnis og Chloë”. Usigneret. Stempel fra P. S. Krøyers dødsboauktion 1910. Pen på papir monteret på passepartout. Lysmål 19×12.

Nærværende er studier til Krøyers maleri “Daphnis og Chloë”, fra 1878–79, som måler 164×123 cm og befinder sig i Louis Nielsens samling.

Proveniens: Kunsterens dødsboauktion 1910 nr. 88, hvor daværende ejer var konferensraad, Fabrikejer Wilh. Jørgensen.

Mindre papirfolder og krøller. Et par revner og papirtab. Nogle misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Kunstner

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

31 bud

6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.