Messingmonteret fuldskæftet jagtriffel med flintlås omkring 1775 med tyk kolbe med kindpude og kolbekasse med trælåg, flad usigneret lås med snelle, slynget sideblik med musling, aftrækkerbøjle med fingerstøtte, ca. 60,5 cm. lang kraftig ottekantet pibe med klapviseer i kaliber ca. 18 mm. riflet med 8 riffelgange og utydelig mærket over kammeret. (1)
Proveniens: Rathlousdal.
Træet mangler noget bag låsen, forskæftet udskiftet og mangler et stykke ved mundingens højre side, forreste sigte mangler, skrue udskiftet på aftrækkerbøjlen.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020