2333/​64

Christian Thørrestrup (f. København 1823, d. sst. 1892)

Interiør med en siddende bondekone, der har tandpine. Sign. C. Thørrestrup 1862. Utydelig stedbetegnelse. Olie på malepap. 33×27.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 552.

Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer. Mindre skævheder på malepap.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. august 2023

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag