1904/1672
Hollandsk kronometer i kasse af mahogni med montering af messing, forsølvet skive med romertal. Sign. L.J. Harri, Amsterdam, No. 13059. 19. årh.s slutning. Diam. skive 11,5 cm. Kassen H. 19. B. 18,5. D. 18.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Værket med trænger til rens. Nøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag