Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
Udkast til broderi. Sign. Joh. Th. L. Kallundborg den 25 August 1839, samt betegnet “Jeg tror denne Kant er heldigere” i øverste venstre hjørne. Pen på papir. Bladstørrelse 22,2×35,2. Uindrammet.
Det var i august 1839, at Lundbye første gang mødte Louise Marie Neergaard på Vedbygaard.
Proveniens: Dansk privatsamling af Johan Thomas Lundbye-tegninger.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020