2049/​693

Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)

Toddyglas med holder af sterlingsølv. Fodrand af sort ebonit. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Utydeligt årsstempel. Vægt eksklusive glasdel 99 g. H. 12,2.

Fremstår med lettere alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag