A. Maliukov, efter, 19. årh.
Portræt af Zaritsa Alexandra Feodorovna af Rusland (1798–1860) iført russisk hofdragt med kokoshnik og slør. Usigneret. Olie på lærred. 89×69.
Zaritsa Alexandra Feodorovna, f. prinsesse Charlotte af Preussen, blev gift 1817 med storfyrst Nikolaj Pavlovich af Rusland, zar af Rusland 1825–1855.
Det originale portræt af den russiske maler A. Maluikov er dateret 1836 og ejes af Eremitage Museet i Skt. Petersborg.
Proveniens: Dansk privateje.
Minimale afskalninger, enkelte ridser, krakeleringer og mærker i lærredet fra blændrammen. Lap på bagsiden af lærredet/retouchering på forsiden. Behov for let overfladerensning samt opstramning af lærred.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021