2423/2063
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Hvid emaljeskive med sorte arabertal og gyldne visere. Guilloucheret kasse. Ø 51,5 mm. Uret vejer ca. 80 g. 1910–20'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Glasset mangler.
Armbåndsure, 5. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud