2007/​536

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Skrivebord med stel af stål. Top samt to skuffesektioner af teak, hver med to skuffer i front, greb af stål. Formgivet 1953. Udført 1953–60 hos Søborg Møbelfabrik. H. 71. B. 80. L. 165.

Børge Mogensen og Søborg Møbelfabrik præsenterede møbelserien af stål og teaktræ på Dansk Kunsthåndværks Forårsudstilling på Kunstindustrimuseet i januar 1953.

Litteratur: Bygge og Bo, forår 1953, side 6 og 26. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Dansk Møbelguide”, side 115.

Restaureret. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder nogle ridser og mærker. Top med nogle hak samt træfyldning, små runde huller (se foto). Kant på top med tre hvide mærker.

Moderne kunst og design, 11. februar 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK