Ubekendt maler, 19./20. årh.
Dørstykke med fem motiver efter pompeiianske vægmalerier. Usigneret. Betegnet “Kopier af Malerier fra et Rigmandshjem i Pompeji”. Betegnelsen monteret på værket. Originalerne findes i Musæet i Neapel". Fem ark, hvv. olie på lærred og olie på papir monteret på malepap. 36×122.
Retoucheringer. Minimale afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
16 bud