2414/871
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Tre små vaser af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur, heraf to med brune elementer. Flaskeformet vase sign. E.ST.N. Alle udført og stemplet hos Saxbo, Denmark hhv. 110, 176 og 170. Udført 1950–1968. H. 7–13. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase model 110: indvendigt med kalk, 2. sortering.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
21 bud