2009/​929

Ubekendt snedkermester

Art decó daybed med stel af bøg, betrukket med mørkegrønt skind. 1930–40'erne. L. 187.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og stødmærker. Nogle ormehuller. Skind med defekter og reparationer. Mindre rester fra maling. Løs pølle med større revne / repareret med lim.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK