2009/929
Ubekendt snedkermester
Art decó daybed med stel af bøg, betrukket med mørkegrønt skind. 1930–40'erne. L. 187.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og stødmærker. Nogle ormehuller. Skind med defekter og reparationer. Mindre rester fra maling. Løs pølle med større revne / repareret med lim.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag