2148/111
Regence tabatiere af sølv, indvendig forgyldt, muslingformet, låg støbt med den romerske gudinde Ceres. 18. årh. Fremstår ustemplet. Vægt 84 g. L. 7,2 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Charnier med mindre reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag