Foto endnu ikke klar
880/​96

Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)

Købt af Johannes Larsen Museet i september 2018.

Kunstnerens hustru Anna samler æbler i haven sammen med et af kunstnerparrets børn. Sign. monogram 1909. Olie på lærred. 105×142.

Anna og Fritz Syberg fik 7 børn sammen. Barnet på dette maleri må være enten Lars Jacob (Zakker) født i 1903, Franz Adolph (Trylle) født i 1904 eller Ernst (Rille) født i 1906.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, bøger og breve, 18. september 2018

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK