To krucifikser af udskåret elfenben og ben, det ene med kors af palisander med listeindlægninger af messing, det andet monteret i ramme af forgyldt træ. Ca. 1900. H. 35. B. 18. Ramme H. 20,5. B. 13. (2)
Elfenben gulnet. Mindre revner i benet. Mindre del af listeindlægninger løs. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. januar 2018