1423/​1690

Diverse dele bestik af sølv og sterlingsølv i forskelige mønstre, bl.a. Dobbeltriflet, Kaktus, Tang, bestående af 3 Kaktus dessertskeer, Kaktus pålægsgaffel, 4 Dobbeltriflede spiseskeer, bryllupsske, 2 kagespader, saltske, tesi, servietring, 4 mokkaskeer, mokkaske med emalje, potageske, 5 serveringsskeer og Tang tagtøj samt bestikserie smedet med ornamentik, bestående af 10 spiseskeer, 7 middagsgafler, 4 frokostgafler, 6 theskeer, sukkerske, 2 pålægsgafler, 2 serveringsskeer. Desuden fem juleskeer og en årsske af forgyldt sterlingsølv prydet med emaljearbejde, bestående af 1948, 1949, 1950, 1953 og 1976 samt 1975. Udført hos A. Michelsen og Georg Jensen. 19.-20. årh. Vægt ca. 3010 gr. (65)

Enkelte dele graveret. Ridser og mærker. En ske med emalje afslag.

Varia, 5. juni 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK