1444/​1677

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med sidetryk, hvid skive med romertal og små sekunder. Støvkapsel af forgyldt metal, mærket Remontoir no. 17082, Geneve, Ancre ligne droite, 15 rubis. Ca. 1900. Vægt ialt 74 gr. Kassediam. 47 mm.

Fremstår defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel udvendig med gravering. Glas mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 30. oktober 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.500 DKK