1444/1677
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med sidetryk, hvid skive med romertal og små sekunder. Støvkapsel af forgyldt metal, mærket Remontoir no. 17082, Geneve, Ancre ligne droite, 15 rubis. Ca. 1900. Vægt ialt 74 gr. Kassediam. 47 mm.
Fremstår defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel udvendig med gravering. Glas mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 30. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag