1841/​9657

Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)

“Kontur”, mv. Ni vaser af klart glas, indlagt med hhv. sorte bånd, “søgræs” samt luftbobler. Alle sign. Udført hos Kosta, Sverige, 1950erne - 1960erne. H. 8–27. (9)

Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Nogle få minimale afslag på bund.

Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK