899/​1074

Carl Fabergé (, Moskva 1896-1908)

Russisk samovar af satineret sølv, indvendig forgyldt, rundt låg med lågknop med perlemor, hvælvet top med to håndtag i form af knapper af perlemor samt lufthul, herpå øvre stamme med gennembrudt, stiliseret blomsterranke og låg med håndtag i form af knap med perlemor, balusterformet korpus med to svungne håndtag, front graveret med nyrokoko kartouche, afbryder med perlemor, nedre stamme med gennembrudt geometrisk mønster på kvadratisk fodstykke med fire ligesiddede ben, i bunden en lem til opfyringsrum. Carl Fabergé, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 84. Vægt ca. 3.612 g. H. 41. B. 31.

Proveniens: Svensk privateje i ca. 20 år, og da erhvervet i Finland.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag